EN
ANASAYFA KURUMSAL ÜRÜNLER HİZMETLER DOKÜMANTASYON REFERANSLAR HABERLER İLETİŞİM
ANASAYFA KURUMSAL ÜRÜNLER HİZMETLER DOKÜMANTASYON REFERANSLAR HABERLER İLETİŞİM English
HİZMETLER
Topraklama Ölçümü

Topraklama Neden Önemlidir ?

 

Topraklamanın yönetmeliklere ve kurallara uygun şekilde yapılmasının en önemli sebebi insan can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Dünyada bulunan standart enstitüleri topraklama yönetmeliklerini öncelikle insan sonra makineleri koruma üzerine kurmuşlardır. Topraklama, kaçak akımlara, yıldırım düşmesine, statik boşalmalara, radyo frekansı parazitine ve elektromanyetik parazitine karşı korur.

 

Türkiye’de yönetmeliklere göre yeni kurulacak tesisler ile elektriksel değişiklik yapacak bütün firmaların topraklama yapması gerekmektedir. 100 Hz’in altındaki alternatif akım ve doğru akım elektrik tesislerine ilişkin topraklama tesislerinin kurulması, işletilmesi, denetlenmesini içeren bir yönetmeliktir. Topraklama yönetmelikleri uyarınca topraklama düzeneğini işin ehli bir firmaya yaptırmak sistemin ekonomiklik, standartlara uygunluk, uzun ömürlülük ve verimlilik açısından son derece önemlidir.

 

Toprak Direnç Değerleri

 

Toprak direnci toprağın bileşenlerine, nemine ve sıcaklığına bağlı olarak değişir. Sezonsal değişikliklere göre de toprak direnci değişim göstermesi kaçınılmazdır. Bu durumda topraklama yaparken direnç ölçümü en kötü duruma göre yapılmalıdır. Derinlere indikçe sıcaklık ve nem daha sabit bir durum sergileyeceğinden topraklamanın mümkün olduğunca derine yapılması gereklidir.

 

Ayrıca direnci düşük olan toprağın korozyon etkisi, su ve tuzun fazla bulunmasından dolayı çoktur. Topraklama metallerinin seçimi bu yüzden önem kazanır ve periyodik bakım gerektirir. Mesela humuslu toprağın direnci 6 metre derinlikte 5 Ohm iken, taşlı toprağınki aynı derinlikte 500 Ohm olabilmektedir.

 

PESA olarak topraklamaya, can ve mal güvenliğini sağlanması ve tesislerin enerji verimliliğinin artması için önem veriyoruz. Toprak direncinin 2 Ohm’un altına düşmesi için toprak iletkenliği iyileştiricisi dahil her türlü yolu mühendislik hesaplarımız doğrultusunda çeşitli işlemler yapıyoruz. Bu işlemlerin arasında daha derine inmek, hariçten direnci düşük toprak getirmek, yeteri kadar topraklama kazıkları kullanmak suretiyle yönetmelikteki tarif ve değerlere ulaşıyoruz.

 

Son teknoloji cihazlarımız ile toprak direncini ölçerek en ekonomik şekilde tesislerin kaliteli bir topraklamaya nasıl sahip olacağının incelemesini yapıyoruz. İncelemeler sonunda yönetmeliklere uygun topraklama hizmete girmiş oluyor.

 

Topraklama ölçümü raporumuzu indirmek için lütfen tıklayınız.

 

topraklama.org